Клас 6
Дата: 03.12.15
Тема: Обернена пропорційна залежність.
Мета:
· Ввести
поняття оберненої пропорційності, формувати навички розв’язування задач на
обернену пропорційність.
·
Розвивати
логічне мислення, творчі здібності учнів.
· Виховувати
чесність, толерантність, доброзичливість, уважність, вміння зберегти традиції
українського народу.
Тип: засвоєння нових знань, умінь та навичок.
Наочність: чек, сольдо, плакат «Правила гри», карточки із задачами та
вправою «Так, ні», домашнє завдання.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Привітатися
·
За що
любите зиму?
·
А чи
любите сюрпризи?
І я сьогодні
отримала сюрприз - дивну посилку та лист. Думаю, що ви мені допоможете
розібратися хто ж автор посилки.
·
Хто у
вашому класі найкраще читає? Допоможи, прочитай листа.
ЛИСТ
Вітаю вас, юні
друзі!
Ось і прийшла
довгоочікувана зима, яка принесе вам багато веселощів, цікавих свят та
неочікуваних сюрпризів.
На такі свята як
Св. Миколай, Новий рік та Різдво Христове прийнято дітлашні дарувати подарунки.
Саме тому надсилаю вам скриньку із сюрпризом. Але відкрити її зможе, ті учні,
які протягом уроку найкраще покажуть знання з математики, вміння та назбирають
найбільше сольдо.
Питання до класу:
- Як ви
вважаєте, що таке сольдо? (срібна монета багатьох держав середньовічної Італії,
зустрічали у казці Буратіно);
-
Як ви
думаєте, за що можете на уроці отримати сольдо?
-
Ви
вже мабуть помітили, що у кожного на парті у вас лежать чек. А чи знаєте ви, що
таке чек? Де ми з ними зустрічаємося? (Чек — це письмовий наказ банку про
сплату зазначеної в ньому суми пред’явнику чека або особі, на яку він
виписаний.)
Розповідь учителя: Так, ви вірно припустили, що сольдо
отримуватимете за виконання різних математичних завдань. А їх кількість будите
фіксувати у чекові. Тож перш ніж розпочати нашу гру, а кожна гра обов’язково
має правила, а сьогодні вони такі
-
Будь
уважним та доброзичливим!
-
Будь
чесним та терплячим!
-
Вмій
не тільки слухати, а й чути!
-
Не
тільки бачити, а й розуміти!
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Для перевірки
домашнього завдання проведемо вправу на карточках, які знаходяться на партах.
Інтерактивна вправа «Так,
ні» (перевірка - обмін карточками у парах)
1. Пропорцією називається рівність двох
відношень. (так - 1 сольдо)
2. Щоб знайти х з пропорції 12:6=х:4 потрібно
(ні – 1 сольдо)
3. Залежність периметра квадрата від довжини
його сторони - пряма пропорційність (так
– 1 сольдо)
4. Залежність вартості цукерок від їх маси
при незмінній ціни – пряма пропорційність (так – 1 сольдо)
ІІІ. Повідомлення теми, мети, завдань та мотивації навчальної діяльності.
1. Розв’язати задачу: 10 янголят напередодні свята пакують певну кількість
подарунків за 3,6 год. За який час запакують ту саму кількість подарунків 12
янголят? (за 3
год. – 1 сольдо)
2. Нам не вистачає знань, тож продовжимо
подорож великою країною Математики.
3. Чи є дана задача прямою пропорційністю?
(ні)
4. Тож сьогодні на уроці ми познайомимося з
іншою залежністю. Тож тема уроку «Обернена пропорційна залежність», яка і
допоможе розв’язати дану задачу.
ІV. Засвоєння нових знань,
умінь та навиків.
1. Самостійна робота з підручником – ст..103 (Тарасенкова) знайдіть та прочитайте
означення оберненої пропорційності.
2. Питання до класу інтерактивна вправа: «Я – вам, а ви - мені»
-
Що
відбувається при оберненій пропорційності з однією величиною, якщо збільшується
інша величина? (зменшується в ту саму кількість разів)
-
Що
відбувається при оберненій пропорційності з однією величиною, якщо зменшується
інша величина?
Ми з вами
озвучили правило нової теми. У підручнику воно у рамочці – це означає, що ви
повинні його запам’ятати.
3. Розв’язання задачі про янголят та
складання послідовності дій для розв’язування задач даного типу.
Схема розв’язування задач на
обернену пропорційність
1. Позначити невідому величину змінною х.
2. Записати схематично умову задачі.
3. З’ясувати, чи є задані величини оберненою
пропорційними.
4. Скласти пропорцію;
5. Визначити значення змінної.
V. Узагальнення та
систематизація знань, навичок та умінь учнів.
1. Робота в парах – розв’язати №591, 592 (по 2 сольдо за
кожний номер)
2. Колективне розв’язання задач: (сильним учням пропонується працювати самостійно,
заробляючи за це по 1 сольдо)
·
Відстань
між двома містами святий Миколай пролетить за 1,4 год., рухаючись зі швидкістю
360 км/год. З якою швидкістю рухався Миколай, якщо він подолав відстань між
цими містами за 1,5 год.?
Розв’язання
1,4 год – 360
км/год
1,5 год – х
км/год
х=336 км/год.
·
Для
перевезення цукерок на новорічні свята потрібно 20 автомобілів вантажністю 3,2
т. Скільки потрібно автомобілів вантажністю 4 т для перевезення цих цукерок?
Розв’язання
20 ав. – 3,2 т
х ав. – 4 т
х=16
автомобілів
3. Додаткове завдання (2 сольдо)
Складіть і
розв’яжіть задачу на обернену пропорційність, для розв’язання якої потрібно
скласти пропорцію х:4=120:160. Пов’яжіть умову задачі з новорічними святами.
VІ. Підведення підсумків
уроку
1. Рефлексія:
-
Отже,
що нового дізналися?
-
Яке
правило вивчили?
2. Оцінювання учнів
·
Давайте
підрахуємо отримані сольдо.
·
Хто
заробив 10,11,12 сольдо?
·
Хто
заробив 7,8,9 сольдо?
·
А
всім іншим раджу добре вивчити правило і я впевнена на наступний раз у вас
вийде краще.
3. Завершення гри:
·
А
тепер давайте відкриємо скриньку. Доручаю це зробити ….
Лист у скрині
«Вітаю тебе з
перемогою у сьогоднішньому змаганні! Ти маєш ґрунтовні знання з даної теми і
був дуже активним протягом уроку. Тож
отримаєш гарну оцінку за роботу від вчителя та сюрприз від мене – цього року я
завітаю до тебе першим. А солодощі у скриньці твої.
З
повагою св. Миколай»
·
Що сподобалося
на цьому уроці?
VІІ. Домашнє завдання
·
Вивчити
§14
ст..103-104
·
Розв’язати
№ 606, 608
·
Додаткове
№620(2)
Додаток до уроку
Чек
на отримання сольдо
для учня (учениці)
_________________________
1.
Вправа «Так, ні»
__________________________
2.
Задача про янголят
________________________
3.
Робота в парах____________________________
4.
Розв’язування задач
_______________________
5.
Додаткове завдання
_______________________
Всього сольдо
_____________
Немає коментарів:
Дописати коментар